Customer Support: +420 602 524 362

Service: +420 603 586 729

Contact form is here >

Perfect temperature

We have been devoted and committed to the cooling and heating technologies for 26 years now. We know that the feeling of a thermal comfort is fundamental for all human being actions. The thermal comfort or discomfort are the feelings that we constantly perceive - anywhere and during every single activity. It needs a kind of balance between the temperature that human emits to his surroundings and the heat or cold of the surroundings. The human body cannot naturally regulate his own temperature, so we have to adjust the temperature around us to reach the required thermal comfort.

Every degree is important – and not only for humans but also for majority of activities we deal with every single day. Even the original Latin word „temperatura“ should be correctly translated as „pleasant feeling“. And this is our goal.

Our mission is to create and manage the ideal and Perfect temperature. We also know that it is not just about the temperature itself, it is a complex and exiting challenge to reach the thermal comfort which delivers our pleasant feelings.

 • Kompaktní bloková jednotka Rivacold s chladivem R 290 (propan)

  31.5.2018

  Současná situace na evropském trhu s chladivy vytváří tlak na používání alternativních chladiv jako alternativu k dosavadním F-plynům, které jsou nařízením EU silně regulovány. Jednou z variant je použití Propanu (R290), který má skoro nulové GWP ale zato je silně hořlavý a práce s ním vyžaduje specifické zacházení.

  Read More ...

 • Infračervený teploměr Refco LP-88 nyní s 8-mi bodovým laserovým křížem

  28.5.2018

  Nový model LP – 88 je praktický a robustní infračervený teploměr pro profesionální použití. Jeho konstrukce má pistolové držadlo, které umožňuje pohodlné bezdotykové měření povrchové teploty měřeného objektu.

  Read More ...

 • 4 důvody proč provádět pravidelný servis klimatizace

  15.5.2018

  Blíží se začátek léta a již současné jarní počasí vykazuje abnormálně vysoké teploty. Proto už je nejvyšší čas dát vaše klimatizačnímu zařízení po dlouhé zimní nečinnosti do 100% kondice. Odborný servis je dobré svěřit firmě, která klimatizační jednotku montovala, nebo jiné na chladící zařízení specializované společnosti, která má zkušenosti se servisem a konstrukcí typu a...

  Read More ...

Contact us

If you are interested in our products or services, do not hesitate to use our contact form.

Contact Form

ph profit© 1994 - 2024 Pragopolair, member of PH PROFIT Ltd. Group
Created in Unismini, graphic design by Designology